Gündem

BİST100 endeksi

Aysa piyasaları dünü pozitif tamamladı. Evergrande’den yapılan açıklamada kuponların ödeneceği ve şirketin temerrüde düşmeyeceği söylemleri ile Asya piyasaları desteklendi.

ABD’de Fed faiz kararını açıkladı ve beklentiler dahilinde Fed faizi sabit tuttu. Fed tarafından yapılan açıklamalar güvercindi. Varlık alım programının Kasım ayında başlanacağı ve 2022 ortasında sona ereceği sinyalleri verildi. Ayrıca Fed 2021 yılı büyüme tahminini düşürürken, enflasyon tahminini de yükseltti. Karar ardından açıklama yapan Powell, faiz artırımı için erken olduğunu ve enflasyondaki yüksekliğin geçici olduğunu vurguladı. ABD piyasaları netlik kazanan varlık alım programı açıklamaları ile pozitifti.

BİST100 endeksi ise yatay başladığı işlem gününü 1.401 seviyesinden tamamladı. Günlerdir beklenen sorunun cevabı dün PPK’da verildi. TCMB, politika faizinde 100 baz puan indirime giderecek faizi %18,00’e çekti. TCMB kararı sonrasında Endeks 1.394 seviyesini test etti.  TCMB karar metninde Para Politikası duruşunda güncellemeye ihtiyaç duyuldu denildi. ‘Enflasyonda son dönemde gözlenen yükselişte gıda ve ithalat fiyatlarındaki artışlar ile tedarik süreçlerindeki aksaklıklar gibi arz yönlü unsurlar, yönetilen/yönlendirilen fiyatlardaki artışlar, açılmaya bağlı talep gelişmeleri etkili olduğu, duruşun sıkılığı ticari kredilerde öngörülenin ötesinde daraltıcı etki yapmaya başladığı’ nedenlerine bağlı olarak faizin 100 baz puan indirildiği belirtildi. Metinde en dikkat çeken detay ise ‘sıkı para duruşu’  ve ‘politika faizinin enflasyonun üzerinde yer alacağı’ ibaresinin kaldırılması oldu. Enflasyonun geçici olduğu vurgulandı.

Türk Lirası dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimi oldu. Bu kaybın doların küresel piyasada değer kazanmasına bağlı olarak değil, yurtiçinde faiz indirimi algısı ile TL varlıkların değer kaybetmesi sonrasında PPK toplantısından bugün 100 baz puan indirim çıkmasına bağlı olduğunu söyleyebiliriz. Dolar / TL politika faizinin %18,00’e gerilemesinin ardından 8,80 ile tüm zamanların en yüksek seviyesini test etti. TL, dün karar sonrası dolar karşısında %1,25, yılbaşından bu yana ise  %15 değer kaybetti.

TCMB tarafından haftalık olarak yayımlanan verilere göre yabancı yatırımcılar geçen hafta net 89 milyon dolar hisse alırken,  12 milyon dolar DİBS sattı.

BoE faiz oranlarında ve tahvil alım programının büyüklüğünde değişikliğe gitmedi. Karar oybirliği ile alındı. BoE, Varlık Alım Programını da 895 milyar sterlin olarak bıraktı. Programın 875 milyar sterlinlik kısmı tahvil, 20 milyar sterlinlik kısmı şirket tahvil alımından oluşmaya devam edecek.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Instagram takipçi satın al Tiktok takipçi satın al instagram beğeni hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri