Gündem

BİST100 endeksi

Geçen haftaya faiz kararlarının damga vurması beklenirken, Evergrande olayı gündeme bomba gibi düştü. Gayrimenkul devinin borç ve likidite sıkıntısına girip temerrüde düşme olasılığı yeni bir global kriz olacağına dair endişeleri doğururken, küresel piyasalar bu durumdan negatif etkilendi. Ancak geçtiğimiz haftanın son günlerinde Evergrande yetkililerinden bankalara borçların ödeneceği açıklanırken,  bu hafta gayrimenkul şirketinin haberleri Asya’da takip edilecek.

 

Çarşamba günü Fed faiz kararı açıklandı. Beklentiler dahilinde Fed politika faizini sabit bıraktı. Bu toplantıda faiz kararından ziyade varlık alım programlarında verilecek mesajlar önem arz ediyordu. Özellikle Bej Raporda yapılan delta varyantı kaynaklı sıkıntıların ekonomileri tekrar durdurabileceği söylemleri önemliydi. Nitekim Fed açıklamalarında güvercindi ve tapering sinyali verildi Fed Başkanı Powell varlık alım programına Kasım ayında başlanabileceğini ve 2022 yılı ortasına kadar sürebileceğini açıkladı Faiz artırımı ile ilgili  sorulara ise Powell ‘daha erken’ yanıtını verdi ve enflasyonun geçici olduğunu bir kez daha vurguladı.

Yurtiçi piyasalarda ise geçtiğimiz haftaya TCMB faiz kararı damgasını vurdu. Merkez Bankası 100 baz puan politika faizinde indirime giderek faizi %18,00’e çekti. Merkezin faiz indirimi sonrası TL varlıklar değer kaybetti. Dolar / TL kuru tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkarak 8,87 seviyesini gördü. BİST100 endeksi ise 1.376’yı test etti. Endeksin 1.400 seviyesinin üstüne çıkması için ilk olarak kur tarafında hızlı geri çekilme olması gerektiğini düşünüyoruz. Piyasa her ne kadar faiz indirimini fiyatlamış olarak gözükse de TL varlıklardaki değer kaybı yurtiçini baskılamaya devam edebilir.

İmalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı bir önceki aya göre 1,0 puan artarak %78,1 seviyesinde gerçekleşmişti. Mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı bir önceki aya göre 1,0 puan artarak %77,8’e oldu.

 

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Instagram takipçi satın al Tiktok takipçi satın al instagram beğeni hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri