Gündem

BİST100 endeksi

Bu hafta küresel piyasalar ABD’de borç tavanına ilişkin gelişmeler nedeniyle endişeli.ABD Hazine Bakanı Yellen Kongre’de yaptığı konuşmada “Eğer Kongre 18 Ekim’e kadar harekete geçmez ve borç limitini yükseltmez ya da ertelemezse Hazine borç limitine ulaşacak” ifadelerini kullanırken, FED’in varlık alımlarında kısa zaman sonra kısıtlamalara gideceğini açıklaması, dünyada arz ve tedarik sorunlarının endeksleri baskılaması ve risk iştahının azalmasıyla ABD Dolar Endeksi, dün 94 seviyesinin üstüne çıkarak 2020 Kasım sonrası zirveyi gördü.

Geçen haftaki PPK toplantısının ardından yükselişe geçen ve bu hafta da 8,90 ile rekor tazeleyen Dolar/TL kuru dün seans saati sırasında 8,85 yakınında işlem görürken, gece saatlerinde 8,96 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı.Salı günü TCMB Başkanı Kavcıoğlu, Finansın Geleceği Zirvesi programındaki sunumunda Türkiye’nin ülkelerarası bir değerlendirme yapıldığında fiyatların en çok arttığı ülkeler arasında yer aldığına dikkat çekti. %45’i aşarak rekor seviyeye çıkan ÜFE için “Ülkemizde de geçmiş dönemlerde üretici enflasyonundaki gelişmelerin kur ve emtia fiyatları ile büyük ölçüde açıklanırken, son dönemde bu iki belirleyicinin üretici enflasyonunu açıklamakta yetersiz kalması arz yönlü ilave unsurlara işaret ediyor.” değerlendirmesinde bulundu. Enflasyondaki yükselişin son çeyrekle beraber yerini düşüşe bırakmasını bekleyen Merkez Bankası başkanı Kavcıoğlu, bir yandan da artan gıda fiyatlarında Türkiye’nin ilk sıralarda yer aldığına dikkat çekti. Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Soçi’de bir araya geldi. Putin, Büyük projelerin hepsi planlı şekilde devam ediyor dedi.

BIST100 endeksi tarafında ise, hafta başında 1.390 seviyesinden başlangıç yapılırken haftanın geri kalanını satış ağırlıklı bir görünümde sürdürüyor. Endeks hafta içinde 200 g HO’nun geçtiği 1.393 seviyesinden hareket ederken aşağı yönde 1.380 kuvvetli destek olarak izleniyor. Yukarı yönde ise 1.400 seviyesi kısa vadeli direnç olarak izlemeye devam edeceğiz.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Instagram takipçi satın al Tiktok takipçi satın al instagram beğeni hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri