Gündem

BİST100 endeksi

BİST100 endeksi geçtiğimiz güne yatay seviyede başlarken, gözler TCMB Faiz Kararına çevrildi. TCMB, Politika Faizini beklentiler dahilinde 100 baz puan aşağı çekerek %16,00’dan %15,00’e indirdi. TCMB, karar metninde 21 Ekim’deki PPK’ya paralel güvercin mesajlar verdi. Karar metninde, 2022 yılının ilk yarısına kadar gelişmiş ülkelerin de belirttiği ‘geçici enflasyon’ vurgusu yapılırken, metinde ‘sıkı duruş’ ifadesine yer verilmedi. Metinde çekirdek enflasyon gelişmeleri ve arz şoklarının yarattığı etkilerin ayrıştırılmasına yönelik analizlerin değerlendirilerek değerlendirerek politika faizinin 100 baz puan indirildiği belirtildi. Ayrıca TCMB krediler konusunda ise geçtiğimiz ay yapılan açıklamada belirttiği güçlü parasal sıkılaştırmanın krediler üzerindeki yavaşlatıcı etkilerini devam ettirdiğine yönelik açıklamasını “Para politikası duruşunda yapılan güncellemenin ticari krediler üzerinde olumlu etkileri görülmeye başlamıştır.” olarak değiştirdi ve bankacılık sektörünün karar metninden sonra yukarı yönlü seyri görüldü. İndirim ardından kur tarafında sert yükseliş meydana geldi. Endeks karar ardından bankacılık önderliğinde pozitife dönerken, kurun artışı endeksi negatif etkiledi. Volatilitenin yüksek olduğu günde toparlanan endeks günü yeni kapanış rekoruyla tamamladı.

Dolar / TL ise Eylül ayından bu yana meydana gelen sert yükseliş hareketini sürdü. Faiz indirimi ile birlikte, Aralık ayında da faiz indirimi olabileceği algısı sonrasında Dolar / TL 11,30’u test etti.

Yurtiçi yerleşikler geçtiğimiz hafta 480 milyon dolarlık hisse, 110 milyon dolarlık DİBS aldı. TCMB tarafından açıklanan veriler kapsamında, bir önceki haftaya göre yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı 1,9 milyar dolar artarak 235,2 milyar dolara yükseldi.
ABD Çalışma Bakanlığı, İşsizlik Maaşı başvurularına ilişkin verileri açıkladı. Buna göre, ülkede ilk kez işsizlik maaşı talebinde bulunanların sayısı 13 Kasım ile biten haftada önceki haftaya kıyasla 1.000 azalarak 268.000’e geriledi. Başvurular 14 Mart 2020’den bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Instagram takipçi satın al Tiktok takipçi satın al instagram beğeni hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri