Gündem

Ortodontik Tedavi

Ortodontik Tedavi

Dişlerin dizilimindeki çarpıklık kişilerin hem dişlerini rahat kullanamamasına sebep olmakta hem de gülerken görsel olarak estetik bir görüntü oluşturmamaktadır.  Bunun yanı sıra bazı dişler aralıklı,  çene kapanışı uyumsuz ve yanlıştır.  Bütün bunlar yüz estetiğini olumsuz etkilediği gibi dişlerin fonksiyonel olarak da görevini yapamamasını sağlar.  Bu yanlış dizilim ve çene yapısı sorunlarının tamamı Ortodontik Tedavi alanına girmektedir.

Ortodontik Tedavi Ne Kadar Sürede Gerçekleşir?

Ortodontik tedavi kombine bir tedavidir.  Çene yapısı,  dişler tedavi edilirken aynı zamanda estetik kaygısı da ortadan kaldırılmış olur.  Bu tedavinin önemi uzun vadede diş eti hastalıklarının önlenmesini de sağlamaktadır.  Ortodontik tedaviden sonra çiğneme ve konuşma bozukluğu olan kişilerin problemleri de tamamen ortadan kalkar.  Ortodontik tedavide birtakım apareyler kullanılır.  Bunlar işlevsel apareyler olduğu gibi,  sabit apareyler de kullanılır. 

Ortodontik Tedavi Olan Hastalar Nelere Dikkat Etmelidir?

Ortodontik tedavi yüz ve çene bölgesinde gelişen anomalileri ortadan kaldıran bir tedavidir.  Ortodontik tedaviye başlayan bir hasta tedavi süresi boyunca son derece dikkatli ve sabırlı olması gerekir.  Ayrıca ortodontik tedavi gören hastaların normal koşullardan daha fazla ağız içi bakım ve diş bakımına özen göstermeleri çok önemlidir. 

Ortodontik Tedavide Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Ortodontik tedavi gören hastalar yiyecek ve içecekler konusunda dikkat etmesi gerekir.  Diş fırçalama,  diş telleri için doğru fırça seçimi,  Ortodontik apareylerin düzenli kullanılması sabır gerektiren durumdur.

Ortodontik Aygıtlar

Ortodontik tedavi süresince diş teli veya braket takılır.  Bunun yanı sıra ek bir aparey kullanılması önerilebilir.  Doktor ek bir aparey önermiş ise mutlaka bunun doktor tavsiyesine uyarak kullanılması zorunludur.  

Diş Teli Nasıl Takılır

Diş teli önceden de olduğu gibi geleneksel yöntemler kullanılarak takılır.  Tek tek dişlerin üzerine özel bir yapıştırıcı uygulanır. Önce braketler yapıştırılır.  Bu braketler daha sonra ışın verilerek sabitlenir.   Yapıştırıcıların fazlalıkları alınır. Dişin etrafı temizlenir ardından sertleştirici alet kullanılarak bitirilir.  Bu işlem her bir diş için teker teker yapılır.  Ardından braketler lastikler ile sabitlenir.  Diş teli takıldıktan sonra bir süre dişlerde basınç hissedilebilir.  Bu 1 hafta kadar sürebilir ve ardından ağız buna alışır ve bu hassasiyet geçer.  Diş teli ile tedavi olan ortodonti hastaları hekimin önerisi ile  ayda bir diş tellerini kontrol için doktora gitmek zorundadır.  Her ay diş Hekimi dişlerin durumuna göre tedavinin hangi aşamasında olduğuna bakarak apareylerin durumunu kontrol eder veya bazı değişiklikler yapabilir.  Ortodontik tedavi ile ilgili kurumumuzdan hizmet alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.