Gündem

Probiyotik Nedir?

Sağlıklı beslenmeye dikkat eden kişiler probiyotik nedir ne işe yarar gibi soruların cevabını çok merak ediyor. Vücutta bulunan ve vücuda zarar veren zararlı bakteriler vardır. Zararlı bakterilerin yanı sıra dost bakterilerde bulunur. Dost bakteriler denilince akla ilk olarak probiyotikler gelir. Probiyotikler vücut sağlığını olumlu yönde etkiler. Dost bakterilerin sayısının fazla olması enfeksiyona karşı güçlü bir bağışıklık kazandırır.

Probiyotik Ne İşe Yarar?

Probiyotikler insan sağlığı üzerinde olumlu izlenimler bırakır. Çok fazla faydası bulunur.

Probiyotiklerin faydaları şunlardır:

  • Bağırsak florasının bozulduğu durumlarda bağırsak florasını düzenler ve ishali önlemek için tedavi amacıyla kullanılır.
  • Mental yönden daha sakin ve olumlu olmaya yardımcı olur.
  • Karın bölgesindeki fazla yağlanma sorununu ortadan kaldırır.
  • Düzenli olarak tuvalete çıkmaya yardımcı olur. Kabızlık ve idrar yolu enfeksiyonlarına karşı koruyucu rol oynar.
  • Deride meydana gelen alerji, kaşıntı, egzama gibi sorunların şiddetini büyük oranda azaltır.

Bu faydaları sayesinde takviye olarak alınması gerekir. Vücuttaki dost bakteriler sayesinde sistemler daha düzenli çalışmış olur.

Probiyotik Gıdalar Aç Karna Mı Yoksa Tok Karna Mı Alınmalı?

Probiyotik gıdaların her gün düzenli olarak alınması vücut için faydalıdır. Yapılan araştırmalara göre bu tür takviyeleri tok karna almak daha doğrudur. Aç karna alınan probiyotiklerin içerisindeki dost bakteriler, bağırsağa ulaşamadan ölür. Dost bakterilerin canlı olarak bağırsağa yerleşmesi gerekir. Canlılığını kaybeden bakterilerin sağlığa faydası yok denecek kadar azdır.

Probiyotikler Ne Kadar Süre Kullanılmalı?

Probiyotiklerin faydasını görmek için düzenli kullanmak gerekir. Hemen fayda göstermez. Bu yüzden en az 2 hafta düzenli şekilde kullanmak gerekir. Düzenli kullanım sonrası kısa zaman içinde etkilerini gösterecektir.

Probiyotik Kilo Aldırır Mı?

Genel olarak kilo vermeye yardımcı olduğu bilinir. Fakat probiyotik çeşiti ve içeriği farklılık gösterir. Bazı türleri kilo vermeye yardımcı olurken bazı türlerinin içerisinde kilo almaya yardımcı unsurlar bulunur. Yani her probiyotik kilo verdirir mantığı yanlış bir mantıktır. Bireysel farklılıklar kilo almayı veya vermeyi tetikleyen bazı unsurlar arasında yer alır. Bel ve karın bölgesindeki yağlanma sorununu gidermeye yönelik kullanılan bazı probiyotikler oldukça başarılıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir