Gündem

Vegan Belgelendirme ve V-Mark Logosu

Vegan Belgelendirme ve V-Mark Logosu

Vegan beslenme gittikçe daha iyi anlaşılan ve ilgi gören bir beslenme tarzıdır. Hatta bunun bir hayat tarzı olduğu da söylenebilir. Vegan tüketiciler yaşamlarını idame ettirmek için kullandıkları yiyecek, içecek, giyecek ve diğer tüm eşyalarında hayvansal ürün kullanmaz. Çünkü hayvanların sömürülmesine, zulüm görmesine karşıdırlar.

Vegan Belgelendirme İşlemlerinin Önemi

Ancak piyasadaki ürünlerin hayvansal içerik taşımadığı iddia edilse bile bundan emin olmak pek mümkün değildir. Çünkü vegan gıdaların üretim aşamalarında da hayvansal ürünlerle temas etmemesi, hayvanlar üzerinde test edilmemesi gibi bazı şartları taşıması gerekir. Bu konuda dünya ile akredite, tam bağımsız ve tarafsız bir kuruluş olan V-Mark’ın vegan belgelendirme programından geçen ürünlere güvenilebilir. Vegan belgelendirme işlemlerinde vegan özelliklerini tam olarak taşıdığı anlaşılan ürünler V-Mark logosu taşır.

Vegan sertifikası almış olan ürünler vegan ve vejetaryen pazarlarda kolayca alıcı bulur. Üreticiler ürünlerinin vegan standartlarına uygun olduğunu düşünüyorsa sertifika alarak logo kullanma hakkı kazanabilir. Bu sayede yeni bir iş kurmak dahi mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir