Sağlık

Sigara İçmek Koronavirüse Yakalanmayı 14 Kat Arttırıyor

Koronavirüs vakalarının arttığı bu dönemde birçok kişinin aklında soru işaretleri var. Konu hakkında detaylı açıklamalarda bulunan alanında uzman hekimler, milyonlarca kişinin merak ettiği birçok sorunun da yanıtını verdi. Özellikle koronavirüsün etkili olduğu bu günlerde tütün ürünlerinden muhakkak uzak durulması gerektiği ifade edildi.

Koronavirüs tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de can almaya devam ediyor. Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan son veride 24 saat içerisinde 87 hastanın yaşamını yitirdiği belirtildi. Bunun yanında 4 bin 117 yeni vakanın daha ortaya çıktığını bu sonuçla birlikte toplam vaka sayısının 38 bin 226’ya ulaştığı belirtildi. Ayrıca bir rekor daha kırıldı ve bir günde 24 bin 900 koronavirüs testi yapıldı.

SİGARA KULLANMAK VİRÜSE YAKALANMA RİSKİNİ ARTTIRIYOR

Uzmanlar yaptıkları açıklamada sigara kullanımının koronavirüse yakalanma olasılığını tam 14 kat arttırdığını açıkladı. Bilindiği üzere koronavirüs ciğerlere nüfuz ederek kişinin günlük aktivitelerini ciddi ölçüde kısıtlıyor. Sigara içen kişilerin bu sebepten dolayı koronavirüse daha sık yakalandığı biliniyor.

Yeşilay yaptığı açıklamada özellikle bu süreçte sigara tüketimine son verilmesi gerektiğini vurgulayarak vatandaşların tütün ürünlerinden mutlaka uzak durması gerektiğini belirtti. Sigara tüketiminin koronavirüse yakalanma riskini ciddi ölçüde arttırdığı Dünya Sağlık Örgütü tarafından da ifade edildi. Tüm dünya bu konu hakkında kamuoyunu sık sık bilgilendiriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.