Sağlık

Sigarayı Bırakmak Spermin Kalitesini Arttırıyor

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamaya göre sigara kullanan kişilerde spermlerin ciddi oranda azaldığı belirtildi. Üroloji Uzmanı Op. Dr. Serdar Geyik konuyla ilgili yaptığı açıklamada 50 sene öncesine kıyasla günümüzde erkeklerin spermlerinin yüzde 50 azaldığını açıkladı. Günümüzde pek çok faktörün sperm sayısını doğrudan etkilediğini belirten Geyik, birçok önemli besin kaynağının da sperm sayısını ciddi oranda arttırdığını ifade etti. Anne baba olmak isteyenlere de tavsiyelerde bulunan Serdar Geyik, tüketilen besinlere dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

“SİGARAYI BIRAKMALISINIZ”

Op. Dr. Serdar Geyik, zengin spermlere sahip olmak isteyenlerin mutlaka sigarayı bırakması gerektiğini savundu. Günümüz şartlarında doğal yollarla hamileliğin çok zorlaştığının da altını çizen Geyik, sigara kullanımı da zor olan bu süreci daha da zora soktuğunu ifade etti. Sık sık kullanılan cep telefonları, bilgisayarlar, sanayilerin artması ve buna bağlı olarak ağır metallerinde yaygınlaşması sebebiyle günümüz şartlarında sperm sayısının azaldığı dile getirildi.

Kısırlık probleminin günümüzün en büyük sorunları arasında yer aldığını söyleyen Serdar Geyik, çiftlerde görülen bu sorunu ortadan kaldırmak için müşterek bir tedavinin başlaması gerektiğini vurguladı. Kısırlık sorununun yüzde 40 gibi bir oranla erkeklerden kaynaklandığının da altını çizen Geyik, her 20 erkek bireyden birinde bu sorunun ortaya çıktığının altını çizdi. Kısırlığa sebep olan en büyük etkenin de sigara olduğu ifade edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.