Gündem

Kayseri Kocasinan’dan glütensiz hizmet

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Çölyaklı aileleri ziyaret edip, glütensiz ürün paketlerini veren Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar’ın eşi Fatma Çolakbayrakdar, çölyaklı ailelerin her zaman yanlarında olduklarını söyledi.

Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar’ın eşi Fatma Çolakbayrakdar, çölyak rahatsızlığına farkındalık oluşturmak amacıyla Şaştım, Kocaoğlu ve Yıldız ailelerini ziyaret etti. Fatma Çolakbayrakdar, ilk olarak Yenimahalle de ikamet eden Şaştım ailesinin misafiri oldu. 20 senedir çölyak rahatsızlığı yaşayan Pakize Şaştım ile çölyakın zorlukları hakkında sohbet eden Fatma Çolakbayrakdar, Başkan Çolakbayrakdar’ın yoğun iş temposu nedeniyle ziyarete katılamadığını ancak selamlarını gönderdiğini ifade etti. Fatma Çolakbayrakdar, çölyağın bir yaşam biçimi olduğunu hatırlatarak; “Çölyaklılar, yaşam boyu glütensiz ürünlerle beslenmesi gerekmektedir. Kocasinan Belediyesi olarak 2016 yılının son meclis toplantısında alınan karar doğrultusunda, 7 yıldır glütensiz ürün paketi ile çölyaklı ailelere destek oluyoruz. Yapmış olduğumuz bu destekler, her geçen gün artarak devam ediyor ve Türkiye’de birçok belediyeye örnek oluyor” diye konuştu.

Pakize Şaştım ise “Başkanımız çok iyi yürekli biri Allah razı olsun. Biz ürünleri bulmakta çok zorlanıyorduk ama bu projeyi ilk başlatan Kocasinan Belediyesi’nin sayesinde sıkıntı yaşamamaya başladık. Her zaman yanımızda ve bizlere çok destek oluyor. Belediyemizin verdiği glütensiz ürünler bizim için çok kıymetli. Desteklerinizden dolayı teşekkür ederim” dedi.

Ziyarette Fatma Çolakbayrakdar, Pakize hanımın annesine Kocasinan Akademi’de eğitim alan gönüllü kursiyerlerin örmüş olduğu şalı hediye etti.

Fatma Çolakbayrakdar, ikinci olarak Yenimahalle’de 10 yıldır glüten alerjisi olan Dilara Yıldız (14) ’ın ailesini ziyaret etti. Ev ahalisiyle sohbet edip, yakından ilgilenen Fatma Çolakbayrakdar, Kocasinan Belediyesi olarak her zaman yanlarında olduklarını vurguladı.

Fatma Çolakbayrakdar, üçüncü ziyaretini ise Gevhernesibe Mahallesi’nde 4 yıldır çölyak rahatsızı olan Mustafa Kocaoğlu (76)’nu ziyaret etti. ‘Eşim Ahmet Bey’in yetişemediği yerlere ben yetişmeye gayret ediyorum’ diyen Fatma Çolakbayrakdar, Mustafa Bey’e Başkan Çolakbayrakdar’ın selamlarını iletti.

Mustafa Kocaoğlu ise glütensiz hayata alıştığını ve kendileri için yapılan hizmetlerden son derece memnun kaldıklarını belirterek, Başkan Çolakbayrakdar’a teşekkür etti.

Yine Türkiye’de bir ilk olan Kayseri’nin yöresel mutfağının glütensiz olarak hem imalatının yapıldığı hem de paket hizmetinin olduğu ‘Kafe Sinan Glütensiz’ tesisini ziyaret eden Fatma Çolakbayrakdar, profesyonel aşçılar tarafından glütensiz şekilde hazırlanan Kayseri mutfağının lezzetlerini inceledi. Fatma Çolakbayrakdar, çölyak hassasiyeti olan ve sağlıklı yaşam için glütensiz beslenmeyi tercih edenleri, Yakut Mahallesi’ndeki Kafe Sinan’a davet etti.