Sponsorlu Bağlantılar

ERCAN POYRAZ KİMDİR?

ERCAN POYRAZ KİMDİR?

Ercan Poyraz…. Çevresi onu “Teşkilat Ercan” diye tanırdı. Çünkü o başlı başına bir teşkilattı. Ercan Poyraz 12 Eylül öncesinde tanınan ve bilinen önemli şahıslardan biriydi…

Heralde İstanbul Anadolu Yakası Ercan Poyraz’dan sorulurdu desek haksızlık etmiş olmayız. Boyca kısa olan, yağız Anadolu delikanlısı, o fırtınalı yılların önemli yiğitlerindendi. Şöyle ki, ne hapishaneler, ne de işkenceler onu yıldırmamış, davasına daha da sıkı sarılmıştı!

Ercan Poyraz inandığı davasında arkadaşlarının çoğunu şehit verdi. Kalanların ise çoğu gazi oldu, ancak o hiçbir zaman o arkadaşlarına vefasızlık etmedi. Şehit olan arkadaşlarının ailelerini, yakınlarını hiçbir zaman unutmadı ve unutanlara hatırlattı. Gazi arkadaşlarını ziyaretsiz bırakmadı. Ercan Poyraz’ın ruhu hep o zor günlerde at koşturdu. O, “zor günlerin erkek aslanlarıydılar, sustular” tabirini tamı tamına hak eden bir insandı.

Ercan Poyraz son zamanlarında 1980 öncesinden kalma bir dava yüzünden yeniden yargılanmaya başlamıştı. 30 yıldan belki daha fazla zaman geçmiş bir dava için yeniden gözaltına alınmış sorgulanmış ve mahkemeye çıkmıştı. Savcı Ercan Poyraz a sorularını sorarken O mahzundu. Birçok hırsızın soyguncunun davaları zaman aşımına uğratılırken hayatını memleketine adamış bir dava adamına 30 yıl sonra bile hesap soruluyordu. Savcı Ercan Poyraz’ın yanıtları sonunda Neyse ki, bu davadan beraat etmesine karar verdi. Sağlık sorunları peşini bırakmamış, onlarla ilgili de hastanede gerekli tedavilerini yapmıştı.

Evet, Ercan Poyraz vefanın sadece Fatih’te bir semt adı olmadığını ispat eden biriydi. Vefa deyince, dava adamı denince, geçmişe sadakat denince ilk adı akla gelen kişilerdendi. 1980 öncesinin o mücadeleli dönemlerinde şehit verilen arkadaşlarını anlatırken gözleri dolardı.

O hep davasıyla yaşadı ve nihayetinde davası yolunda oldu. Ercan Poyraz’ı iyi bilirdik…